Obsah

Ptáci datlovití

Datlovití ptáci hnízdí v dutinách, které si ve stromech vytesávají silným dlátovitým zobákem. V dutině si žádné hnízdo nestaví a vajíčka snáší na její dno. V ČR se vyskytuje celkem 10 druhů datlovitých. Z toho v katastrech obce Dlouhá Loučka jsem v posledních letech pozoroval 7 druhů a z nich jsem 6 nafotil. Nejhojněji zde hnízdí strakapoud velký a jeho hnízdní dutiny můžeme najít v okolních lesích i v zahradách. Největším zástupcem je datel černý, který váží více jak ¼ kg. Jeho dutina bývá téměř výhradně v silném buku, výše jak 8 m nad zemí.

Naopak nejmenší zástupce datlovitých je strakapoud malý, který je o něco větší než vrabec a váží pouze 22 g. Jediným tažným druhem v této ptačí skupině je krutihlav obecný, který po hnízdní sezóně odlétá do rovníkové Afriky a na jaře opět přilétá na zdejší hnízdiště. Krutihlav také jako jediný z datlovitých si nevytesává hnízdní dutinu, ale hnízdí v různých přirozených dutinách stromů a na svém hnízdišti obsadí i vyvěšenou budku vhodné velikosti.
Legislativou ČR či EU je chráněno 5 druhů a to krutihlav obecný, žluna šedá, datel černý, strakapoud prostřední a strakapoud malý.

Miroslav KrálVytvořeno: 1. 9. 2016
Poslední aktualizace: 1. 9. 2016 11:55
Autor: Správce Webu