Menu
Obec Dlouhá Loučka
Dlouhá Loučka

Obojživelníci a plazi

Obojživelníci jsou živočichové s proměnlivou teplotou krve a při svém vývoji jsou vázáni na vodní prostředí. Z této skupiny živočichů žije v osadě Valšův Důl např. čolek horský, mlok skvrnitý a několik druhů žab, přičemž všechny tyto druhy jsou legislativně chráněny. Z žab je určitě nejhezčí rosnička zelená. Je to stromová žába, která má na rozšířených koncích prstů speciální přísavky, pomocí nichž se dokáže obratně pohybovat v korunách stromů, po vysokých stéblech rákosu či po dlouhých listech orobince.

Období such rosnička často přečkává ve vlhkých stromových dutinách a zde dokáže svoji barvu změnit ze zelené na různé odstíny šedé až hnědé, tak aby splývala s barvou starého dřeva. Obojživelníci mají v pokožce mimo jiné i jedové žlázy, ale jed z nich u našich druhů není pro člověka příliš nebezpečný.
Z plazů jsem zjistil v katastrech obce Dlouhá Loučka užovku obojkovou, užovku hladkou, slepýše křehkého a ještěrku obecnou. Všechny tyto druhy jsou také legislativně chráněny. Jediného jedovatého zástupce plazů – zmiji obecnou, jsem v okolí Dlouhé Loučky nezjistil.

Miroslav Král

Datum vložení: 1. 9. 2016 0:00
Datum poslední aktualizace: 1. 9. 2016 11:54
Autor: Správce Webu

Mohlo by Vás zajímat


Kde nás najdete?

mapa